STEAL THE STYLE || GUCCI

Gucci is obviously my new obsession! Kind of like YSL when Hedi used to be the creative director. To be entirely honest I used to hate Gucci. My mom was a huge fan since I was little, but in these time they only did classics, comfy shoes and not much in terms of ready-to-wear.

I’m not a huge buyer of luxury products. I’m a student so naturally I focus on buying food, tampons and books on cultural and historical studies rather than Gucci. Recently I’ve been doing more and more work and I thought I’ll treat myself. One of my biggest dreams was the GG Marmont Mini in turquoise velvet. I was actually ready to spend that money, it was hard earned and I wanted to see it in my hands. Funny thing, it’s sold out all over the world and I’m sad, really sad. It’s a shame that when a girl wants to treat herself it all get’s screwed up by some stupid but gorgeous bag. Anyways my dreams of owning this velvet baby fell apart but on the bright side I’ll save a lot of money.

I feel this Gucci obsession is worldwide, so in order to make your lives easier I stalked the whole internet to find alternatives to the recent Gucci staples.

 


 

Gucci jest moją najnowszą obsesją! Podobnie miałam z YSL kiedy Hedi jeszcze się wszystkim zajmował – RIP. Szczerze kiedyś nienawidziłam Gucci. Moja mama była ich ogromną fanką ze względu na wygodne szpilki, jednak ta klasyka do mnie nie przemawiała. W kwestiach ready-to-wear nigdy specjalnie się nie wyróżniali.

Nie jestem ogromną fanką zakupów u luksusowych marek. Jestem jednak na studiach i bardziej się koncentruję na zakupie jedzenia, tamponów (na serio są drogie) no i dużej ilości książek. Ostatnio przybyło mi pracy i uznałam, że sobie coś kupię. Taki prezent ode mnie dla mnie. Moim dużym marzeniem od kilku miesięcy była torebka GG Marmont mini w turkusowym aksamicie. Byłam gotowa wydać to co uzbierałam, żeby zobaczyć to w moich rękach. Oczywiście miałam takie szczęście, że torebka jest wyprzedana na całym świecie. Trochę to wzięłam do siebie (wiem, że to tylko torebka, ale piękna torebka). Smutno mi było bo naprawdę chciałam coś sobie dać, pogratulować przetrwania całego roku samej i takie tam. W każdym razie to marzenie przepadło.

Na szczęście nie tylko ja mam obsesje na punkcie Gucci. Więc, aby ułatwić wam szukanie waszych wymarzonych butów i ubrań zrobiłam taką małą podpowiedź gdzie co znajdziecie taniej. Mam nadzieję, że się przyda!

1 GUCCI

COAT

SKIRT

2 GUCCI

SHIRT

SKIRT3 GUCCI

JACKET

BOMBER

4 GUCCI

DRESS

JEANS

SHOES

5 GUCCI

FAUX FUR6 GUCCI

TOPSHOP

ZARA

7 GUCCI

HEELS

MOCCASINS8 GUCCI

DRESS

HEELS

BAG

SKIRT

2 Comments

  1. January 5, 2017 / 7:36 pm

    Hej! Ja jestem ogromną fanką Gucci i wiele ubrań z tego domu mody mnie inspiruje, twój styl i blog również! Dzięki za inspiracje i motywacje! Pozdrawiam 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?