MY LONDON FAV’s

I’m pretty new to “the city”, however since August I managed to complete a list of my favourite places in London. There is still much more to explore for me, but if you want to follow my “beginner London” tracks whilst on your next stay just keep on reading.

 

Szczerze mówiąc jestem dosyć nowa w Londynie, jednak od sierpnia udało mi się złożyć listę moich ulubionych miejsc. Jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia dla mnie (mam kolejną listę takich miejsc), jednak jeśli szukacie innych miejsc niż te turystyczne z przewodnika, czytajcie dalej.

 

 1. CEREAL  KILLER

I visited it for the first time a couple of days ago. I’m not a big fan of sugar however this place looked so awesome I had to try it. To be honest with all the fresh toppings and variety of cereals (they also have different kinds of vegan milk alternatives), it became one of my favourite breakfast (actually lunch) spots in London.

 

Odwiedziłam ich kilka dni temu po raz pierwszy. Nie jestem ogromną fanką słodkich rzeczy jednak to miejsce wyglądało zbyt ciekawie żeby ominąć. Miłą niespodzianką był ogromny wybór świeżych dodatków i do tego ogromny wybór mleka (ryżowe, migdałowe, o smaku gumy balonowej itp.). Dzięki temu jest to jedno z moich ulubionych miejsc na śniadania albo właściwie lunche.16

Processed with VSCO with f2 preset

2.  BARBICAN

Apart from interesting exhibitions, this place has a lot more to offer. The architecture of the building and it’s surroundings reminds me of a futuristic dead city. You can get pretty lost inside however what made me fell in love with it was the conservatory.

Oprócz ciekawych wystaw, to miejsce ma o wiele więcej to zaoferowania. Architektura budynku i jego otoczenia przypomina mi trochę opuszczone cementowe miasto (aż prawie futurystyczne). Można się nieźle zgubić w środku jednak najbardziej zakochałam się w ogrodzie botanicznym, który znajduje się w budynku.

portfolio-barbican-arts-centre-03 1-barbican-720x390

Processed with VSCO with hb2 preset Processed with VSCO with hb2 preset

 

3.  BRICK LANE

Brick Lane is my favourite shopping spot in London. It can be pretty busy on the weekends but that’s the time when all the vintage markets are open. You can find everything from furniture to vinyls. Apart from that you can spot lot’s of graffiti and different fashion styles.

Brick Lane jest moim ulubionym miejscem na zakupy w Londynie. W ciągu weekendu, okolica jest bardzo zatłoczona jednak wtedy są otwarte wszystkie targi i garaże vintage. Można znaleźć wszystko od mebli do winyli. Oprócz tego jest sporo ciekawego graffiti i różnych styli modowych.

Processed with VSCOcam with a5 preset

 

 

Processed with VSCOcam with f2 preset

4. PORTOBELLO ROAD

I would recommend visiting the Notting Hill area on a morning and definitely not on a weekend. It’s quite touristy however in the mornings you can experience more of a local atmosphere, and have a chance to take some picture without people blocking the view.

Polecam odwiedzać okolice Notting Hill w porannych godzinach i zdecydowanie nie w weekendy. Jest to bardzo turystyczna okolica, jednak rano można poczuć lokalną atmosferę i porobić trochę zdjęć bez masy turystów.

Portobello_Road,_W11_-_geograph.org.uk_-_237808

Processed with VSCOcam with c1 preset

5.  GRAFFITI TUNNEL

There’s absolutely nothing there apart from very cool graffiti. You walk into a tunnel that’s full of it. Ideal for taking some cool shots or just to gather inspiration from the art works.

Absolutnie tam nic nie ma oprócz bardzo fajnego graffiti. Przechodzi się przez tunel w pełni zapełniony bardzo kreatywnym graffiti. Idealne miejsce na zdjęcia albo zaczerpania inspiracji.

 

Processed with VSCOcam with a5 preset

6. SADIE COLES

It’s a very hidden gallery with a magical view on to Regent’s Street. Each time I’m there, they have unique contemporary exhibitions. However I’m always fascinated by the space itself.

Jest to bardzo ukryta galeria w centralnym Londynie z widokiem na Regent’s Street. Zawsze są tam współczesne wystawy sztuki, które są szczerze ciekawe. Chociaż mnie najbardziej fascynuje sama przestrzeń i widok z okna

IMG_0816 IMG_0822

7. DOVER STREET MARKET

I’m too poor to shop there but I gotta say, their displays are pretty amazing. I visit them often, not to shop, but to look. The staff isn’t pleasant often as they realise that your purpose is not spending money. However I treat that place as a gallery. I love their individualistic approach to each designer space.

Jestem za biedna, żeby robić tu zakupy ale ich ekspozycje są niesamowite. Często tam chodzę, właśnie tylko po to żeby tak sobie pooglądać. Pracownicy przestają być przyjemni jak się zorientują, że nie planuję nic kupić. Ale ja traktuję ten sklep jak galerię. Kocham ich indywidualne podejście do każdego projektanta.

IMG_7035 (1) IMG_7043 (1) IMG_7038 (1) IMG_7034 (1)

8. BOXPARK

To be honest I never bought anything there (typical me), but I feel it’s a cool place to just look around. A couple of interesting pop up stores and restaurants (with also cool displays). This place always interests me when I pass it by so why not recommend it.

Szczerze nigdy tam nic nie kupiłam (typowa ja), ale uważam, że jest to fajne miejsce aby się rozejrzeć. Jest tam kilka interesujących sklepów i restauracji pop up. Nic ambitnego ale zawsze mnie to miejsce ciekawi, więc chyba warto zobaczyć.

BoxparkShoreditch1 01_LR

5 Comments

 1. Gabi
  October 3, 2016 / 6:34 pm

  Jakie to buty ze zdjecia na Brick Lane?

  • Berry
   October 3, 2016 / 6:58 pm

   Reebok Classic Leather xx

 2. May 25, 2016 / 9:05 am

  Hej, super pomysł na przedstawienie kilku fajnych miejsc w Londynie, Jestem mega ciekawa Cereal Killer Cafe , chętnie tam zajrze jak tylko będe w UK. Na Portobello Road, już byłam i osobiście uwielbiam ten wielki pchli targ. Pozdrawiam. http://www.lap-stajla.blogspot.com

 3. Wanda
  May 23, 2016 / 6:29 pm

  Uwielbiam Twoje posty <3 Nawet jeśli są mi kompletnie nie przydatne do życia w danej chwili, to i tak je kocham!

 4. Alice
  May 22, 2016 / 3:59 am

  In summer I will be in the London and for sure I will come to this places thanx for help!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?