Circle That

IMG_6971
IMG_7128
IMG_7156

IMG_6881
IMG_6924

There are moments when I lack inspiration for my blog posts, whether it is for the actual text or outfits, it sometimes happens. Obviously I go to other blogs which I mostly follow through Instagram to get a bit of inspiration. The truth is that I never really go on blogs anymore since Instagram is this 3 in 1 thing and it’s sufficient enough, but also because the blogs lack quality content.

Why would you check a blog now, when all the images and outfits are already on Instagram? What more can be on a blog that you can’t find on Instagram?

For me the obvious answer is the text and the content. I always enjoyed writing my posts even if they have nothing in common with the outfit photos. I always see the photos and the text as two separate parts which somehow integrate together.

I don’t want to seem hypocritical by what I’ll say next, therefore I want to make it clear that I don’t categorize myself as a “blogger” necessarily. I like to say that I’m more of an influencer, I do a bit of this and that, but I don’t see my blog as a main thing. Since we made that clear, I would like to say that I enjoy criticizing bloggers. Mainly because I believe they should not call themselves bloggers anymore. It’s true to say these blogs are updated from time to time, but mostly with one outfit post, no text, no content. I know that usually it’s done to make it seem like the blog is active for potential cooperation with brands.

I don’t want to judge because we all have our reasons, but what annoys me the most is how these so called bloggers do not give a damn about their blogs and use them as a source of money. Blogs are still a way of expressing your views and opinions, along with your style, but how can you do it when you upload twenty photos of the same outfit and the only text is the credit for the photographer?

It’s not true for all bloggers, however all the ones who’s style I adore are not providing me with anything interesting anymore. I stopped visiting their blogs because they stopped writing. I miss reading about their values, opinions, stories and other random bits which let me feel connected to the author (for the ones who are reading my post and feeling similarly to how I feel, I can say that the only place which I find still enjoyable to read at times is Messy Heads).

This inner discussion still leaves me with questions that I cannot answer. If you originally gained popularity through your blog, but you moved 90% of your content to Instagram, can you still call yourself a blogger? I’m thinking here about bloggers like Kristina Bazan or others who neglected their blogs?

I would love to hear your opinions on that issue, whether you come from a blogging background or not.


Scarf & Top – Berhska || Skirt & Boots – Zara || Bag* – Marc B

Photos by Kuba Polityło Aluwihare

12 Comments

 1. sam collin
  May 5, 2017 / 2:54 pm

  Wow, I’m just really happy that I find your blog. Your style is perfect. Don’t stop posting ,
  because I’m coming back:)
  Regards.
  Walkindiscount.com

 2. April 24, 2017 / 8:37 pm

  Amaaaazing outfit styling! Love the red details!

 3. April 16, 2017 / 11:20 am

  Zgadzam się w 100%. Osobiście lubię jak na blogu są jakieś zdjęcia, ale zawsze bardziej skupiam się na tekście. Jak dla mnie blog z samymi zdjęciami nie jest tak interesujący, jak blog zawierający jakąś treść.
  PS. Uwielbiam twój blog i kanał na youtubie <3

 4. tokitoka
  April 6, 2017 / 3:30 pm

  zgadzam sie w 100%! Mega sie cieszę ze jest osoba która uważa tak samo jak ja i nie “idzie na sponsorów”. Jestes taka osoba i za to Cie cenię Moim zdaniem aby dotrzeć do czytelników trzeba chcieć im przekazać cos wartościowego tak jak robisz to Ty. Twoje posty nie są “puste” i nie skupiają sie na kreowaniu chińskich stron tylko na przekazie i interakcji z czytelnikiem. No i oczywiście świetna stylizacja

 5. Gabriela Ćwik
  April 6, 2017 / 12:01 am

  Zgadzam się w 100%. Dawniej blogi to owszem były zdjęcia, ale głównie chodziło o tekst. Na początku jak założyłaś bloga to byłam trochę sceptycznie nastawiona, w tym momencie wchodzę po to, żeby poczytać i dowiedzieć się co myślisz na dany temat. Zdjęcia też lubię, a najbardziej podoba się mi to, że za każdym razem znajdujesz nowy plener. Lubię też to, że jesteś szczera w tym jak wyglądasz. Masz inny styl (no umówmy się, że mało kto w Polsce się tak ubiera bo to wymaga odwagi), ale jesteś w nim konsekwentna i to jesteś TY! A nie osoba, która zakłada jakieś ubrania, które mam wrażenie, że założyła tylko do zdjęcia. Pozdrawiam ciepło z deszczowego Krakowa 🙂
  Gabriela

 6. Magdalena
  April 5, 2017 / 10:38 pm

  Bardzo fajna stylizacja ale co ważniejsze ciekawy wpis. Uważam ze słowo bloger w dzisiejszych czasach ma trochę szersze znaczenie i również nazwałabym tak ludzi nie tylko tych którzy oczywiście posiadają swoją witrynę” blogową” ale również tych którzy mają konta na innych portalach z myślą o dzieleniu się swoją opinia, twórczością i pomysłami z odbiorcami. Niestety taka jest smutna prawda współczesnego świata, że coraz więcej ludzi woli tylko przejrzeć Instagrama czy obejrzeć filmik na YouTube niż sięgnąć po blogerską literaturę. Jesteśmy po prostu na to zbyt leniwi i wybieramy łatwiejsze sposoby na poszukiwanie inspiracji czy informacji na tematy które nas interesują.
  Super post , dzięki za ten wpis na blogu bo bardzo miło się czytało

 7. Sophie
  April 5, 2017 / 10:22 pm

  I think the same about this and I totally agree with you. You are a real inspiration to me as well as a small model for imitation. I think you are smart and you know what you want to do on the blog. And most importantly you aren’t fake.
  Obviously: nice outfit and beautiful photos. xx

 8. April 5, 2017 / 10:12 pm

  I totally agree. I really enjoy reading especially good and valuable contents. I wanted to make a difference so I start my own blog, if you want go check it out. And ofc I love your outfit!

 9. r.
  April 5, 2017 / 10:10 pm

  Uwielbiam twoje stylizacje. Aż szkoda, że w Polsce nie ma takich lumpeksow
  Co do notatki, to prawda. Coraz mniej ludzi stara się utrzymać tą relacje, która w sumie jest bardzo ważna, bo po to w sumie się dzielimy (m.in), więc sama wolę przeczytać choćby co u kogo słychac albo o czym myśli niż o samych zdjęciach które wstawia

 10. Hania
  April 5, 2017 / 9:14 pm

  Zupełnie się zgadzam – blogi ogółem powinny zawierać opinie i komentarze. To właśnie słowa są najbardziej fascynujące w twoich wpisach 🙂 A co do twoich stylizacji – są przepiękne i moim zdaniem, magiczne <3

 11. Maledinim
  April 5, 2017 / 7:08 pm

  Cudownie wyglądasz <3 świetna stylizacja jak zawsze ! jestem zakochana <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?