9 to 6

IMG_0713 copy IMG_0747 IMG_0675 copy IMG_0720 copy IMG_0692 copy
IMG_0702 copy IMG_0735 copy IMG_0729 copy IMG_0697 copy IMG_0753 IMG_0714 IMG_0687 copy
IMG_0658 copy

IMG_0648 copy IMG_0710 copy

I feel that for all of us who desperetly dream of going to any fashion week, or any fashion show, this season is just depressing. At least this slight “depression” motivates me to actually do something in order to see this one fashion show off my life.

You guys can’t even imagine how my life suddenly turned around (not necessarily possitively). I work a 9 to 6 job (I’ll note I sit in front of a computer for 8 hours), I’m near submitting all my finals, I’m super pressured to provide quality content for you and my life is just quite intense even if it seems normal. To be honest the only free time I get is at 8PM when I get back home and I can’t even use it because legit I’m not the most alive person at that time.

It’s interesting to see that what I thought would be a perfect life turned out to be more of a torture. Anyways despite all this, I’m already looking for a new job for when I come back from my break, and let’s hope it’s gonna be something creative and more physically engagning.

I’m scared I’m falling into this London trap of working and not having time for anything. I mean how do all these people have time and energy to go to a pub after work like each single day? Maybe I’m weird but all I wish for at 6PM is to get to my bed.

In the end, it’s a good life expierience and I bet it teaches me a lot about LIFE. Fingers crossed this is only for time being. As good as this life expierience and test is, I reeeaaallly don’t want my future to be like this (that’s not why I went to a fashion school to work in an office).

I hope all of you expierience this one day if you already didn’t, just not in the way I’m expieriencing it. If you are going through this “mid-life” crisis while being not even 20, good luck.

Mam wrażenie, że dla większości z nas (szczególnie dla osób, które marzą o przynajmniej jednym pokazie mody) sezon fashion week’ów jest mega przygnębiający. Przynajmniej to małe przygnębienie trochę mnie motywuje do zrobienia czegoś co popchnie mnie odrobinę bliżej do zobaczenia tego mojego jednego pokazu.

W związku z tym, moje życie nagle się kompletnie odwróciło ( nie do końca w pozytywnym sensie). Pracuję od 9 do 18 (zaznaczę, że siedzę 8 godzin przed komputerem I nie robię nic produktywnego), za prawie tydzień oddaje mój essay końcowy, mam ogromną presję (którą sama narzucam na siebie), żeby nadal wrzucać dla was ciekawe rzeczy I generalnie moje życie jest dosyć intensywne nawet jeśli wydaje się normalne I nudne. Na serio jedyny wolny czas, który mam jest o godzinie 20 jak wracam do domu I nawet nie mogę go wykorzystać bo po prostu padam.

Ale ciekawe jest to, że 3 miesiące temu wydawało mi się to idealnym życiem dla mnie, a okazało się być to wszystko bliskie torturom. Pomimo tego wszystkiego, już szukam nowej pracy na nowy semestr, I miejmy nadzieję, że będzie to coś bardziej kreatywnego.

Boję się, że wpadam w taką londyńską pułapkę pracy I braku czasu wolnego. Po prostu nie rozumiem jak ci wszyscy ludzie mają siłę codziennie o pracy pójść jeszcze na piwo, kiedy ja jedynie myślę o moim łóżku.

W efekcie końcowym jest to dobre doświadczenie życiowe I zakładam, że nauczyłam się dużo z tego o “życiu”. Trzymajcie kciuki, żeby to było jedyne takie moje doświadczenie haha. Tak dobre, jak to doświadczenie jest, na serio nie chcę żeby moja przyszłość tak wyglądała (nie po to, zdecydowałam studiować kierunek związany z modą, żeby siedzieć przy biurku).

Mam nadzieję , że wy wszyscy dostaniecie takie doświadczenie kiedyś o ile już przez to nie przeszliście, tylko w bardziej przyjemny sposób. Jeśli przechodzicie przez taki kryzys wieku średniego pomimo tego, że nie macie nawet 20 lat, to powodzenia haha.

 

SUNGLASSES -Topshop

JACKET – The Kooples

DRESS – IvyRevel

BOOTS – Zara

BACKPACK – Ragged Priest

PHOTOS BY @anevgrung at notforordinary.blogspot.co.uk

Share:

4 Comments

 1. Julia Śliwa
  April 22, 2016 / 9:55 pm

  jak zwykle świetne zdjęcia! moim zdaniem jesteś bardzo produktywna haha

 2. John
  March 30, 2016 / 1:30 pm

  Very nice photos, excellent choice of outfit and location (I hope Vanessa does a few more shoots for your blog) I know the feeling worked in many places at your age -after leaving University Depatrment Stores -Hospitals, Restauraunts, Schools ,Post Offices the list of workplaces is endless and all I wanted to do was create comics -I never had time – till I could get a break -I just dreamed about it-but keep on keeping on – hopefully you’ll get to where you need to go.

 3. Nowak
  March 12, 2016 / 5:45 pm

  Świetnie wyglądasz, a zdjęcia są naprawdę dobre!

 4. Kamila
  March 8, 2016 / 3:10 pm

  Boskie zdjęcia, aż nie mogę się napatrzeć 🙂

  Zapraszam: Mój blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?